Co jsou to Cuy morčata ?

 

Morče cuy vás překvapí svým velkým vzrůstem. Jedná se o druh morčete, které je až dvojnásobně větší než běžně chované morče hladké nebo rozeta. Morče cuy je druhem morčete domácího a díky své velikosti působí opravdu dominantně. Můžete se s ním setkat nejen v zoologických zahradách, ale máte možnost si jej pořídit i domů.Péče o morče cuy není nijak složitá, a tak tohoto domácího mazlíčka můžeme doporučit i všech chovatelům začátečníkům. Jen se připravte na to, že budete potřebovat výrazně větší kotec a i investice do krmení morčete bude o něco vyšší. Jelikož má dvojnásobnou velikosti, tak toho i dvakrát tolik sní.

 

Vzhled morčete cuy

Tento druh morčete domácího se poprvé objevil v 80. letech 20. století. Stejně jako například morče skinny bylo vyšlechtěno teprve nedávno. Je původem z Jižní Ameriky, kde se využívá především na maso. U nás si ho ale na talíř pravděpodobně nepřipravíte. Jeho váha se pohybuje od 2 do 3 kg. Dále je charakteristické tím, že může mít více prstů než hladké morče domácí. Není to ale pravidlem. Pokud jich má více, je to vlivem genetické mutace.

 

Chov morčete cuy

Jaké jsou tedy hlavní rozdíly v chovu klasického hladkého morčete a morčete cuy? V první řadě bude morče cuy potřebovat více prostoru pro svůj život. Jeho klec by měla být o velikosti alespoň 120 cm. V ní můžete chovat jedno nebo klidně i dvě morčata. U morčat cuy se doporučuje i vypouštění mimo klec, jelikož se vám tak snadno nezaběhnou. Můžete je pouštět po bytě a během teplejších měsíců jim postavit venkovní výběh, kde se budou moci i sama napást.

 

Krmení

Morče cuy bude samozřejmě potřebovat mnohem více krmiva než běžné morče. Opět ho doporučujeme krmit senem, přes léto čerstvou trávou, ovocem a zeleninou. Základem jídelníčku je právě první zmíněné seno, které dodá morčátku potřebné množství vlákniny. Krmit můžeme jednou až dvakrát denně. Velikost porcí je potřeba si ohlídat, aby morče zbytečně nepřibíralo na váze.

 

Morče cuy a mazlení

Mezi chovateli se můžeme setkat s názorem, že morče cuy je přítulnější než klasické morče. Snadno se ochočí, je mazlivé a ohleduplné. Rádo žije ve společnosti dalších morčat. Zde se nemusíte bát ani kontaktu s kočkou, jelikož nehrozí, že by se takto velké morče pokusila ulovit. Morče doporučujeme chovat v páru nebo ve dvou samičkách. 


Obrázek Historie